Gmina miejsko-wiejska Parczew
Miasto Parczew położone jest na Polesiu Lubelskim u ujścia Konotopy i Kłodzianki do Piwonii. Miasto zajmuje powierzchnię 8 km2, zamieszkuje je około 11 500 osób. Gmina Parczew leży na Równinie Parczewskiej, w północno-zachodniej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego. Gmina zajmuje powierzchnię 146 km2, w 19 sołectwach zamieszkuje około 15 500 osób.
Warto zobaczyć:
Parczew
Bazylika Mniejsza wraz z drewnianą dzwonnicą
Hala targowa - znajduje się na Placu Wolności, wzniesiona została w 1938 roku według projektu Artura Bernhardta. Murowana, parterowa nakryta dachem dwuspadowym. Nad częścią środkową umieszczona została niewielka wieżyczka zegarowa nakryta daszkiem namiotowym. Układ hali nawiązuje do dawnych jatek i kramów rynkowych – wydłużony prostokąt o układzie dwutraktowym z sienią przelotową na osi głównej.
Dawna Szkoła Carska - (ul. Wojska Polskiego 2) wzniesiona została w końcu XIX wieku. Budynek murowany z czerwonej cegły, dwukondygnacyjny, nakryty dachem czterospadowym. Posiada ciekawą elewację frontową ozdobioną ryzalitami w narożach i w części środkowej elewacji. Obecnie budynek pełni role handlowe.
Bożnica – synagoga – dawny żydowski dom modlitwy, miejsce zgromadzeń religijnych (ul. Piwonia 1). Wybudowana w stylu eklektycznym przez gminę żydowską w końcu XIX wieku (po 1873 roku). Murowana bożnica z trójosiowym ryzalitem w części środkowej, akcentującym niegdyś wejście dla kobiet i salę modlitw. Po bokach znajdowały się symetryczne klatki schodowe i pomieszczenia szkoły. Do 1939 roku obiekt pełnił funkcje kultowe.
Mykwa – dawna rytualna łaźnia żydowska (ul. Piwonia 1). Obiekt wybudowany na początku XX wieku, posiada cechy architektury modernistycznej. Murowana mykwa w kształcie wydłużonego prostokąta z dwukondygnacyjnym przedsionkiem. Po II wojnie światowej przebudowana na salę widowiskowo – kinową. Obecnie dom weselny.
Dawny cmentarz żydowski (kirkut) założony około 1566 roku. Cmentarz zniszczony został w czasie II wojny światowej. Obecnie teren ten pełni funkcję parku z pomnikiem poświęconym ofiarom II wojny światowej. Park leży pomiędzy ulicami Parkową, 11 Listopada i Lubartowską. Stanowi miejsce upamiętnia zbiorowego pochówku jeńców wojennych, żołnierzy Wojska Polskiego narodowości żydowskiej zamordowanych na trasie tzw. „marszu śmierci” z Lublina do Białej Podlaskiej.
Tyśmienica
Cmentarz wojenny austriacko-niemiecki - został wybudowany w sierpniu 1915 roku, po walkach stoczonych w czasie I wojny światowej, na terenie dawnego cmentarza epidemicznego. Cmentarz zlokalizowany jest w południowej części miejscowości Tyśmienica, w bezpośrednim sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 813 (Międzyrzec Podlaski-Parczew-Ostrów Lubelski-Łęczna). Wewnątrz utworzonego przez wały ziemne czworoboku zlokalizowano dwie mogiły zbiorowe oraz kilkanaście grobów indywidualnych.
Pomnik Bogusława Ejtminowicza postawiony w miejscu śmierci litewskiego dowódcy Bogusława Ejtminowicza na skraju Lasów Parczewskich. Jest wyrazem pamięci i wdzięczności społeczności Lubelszczyzny wobec litewskich formacji powstańczych, które przez ostatnie dekady okrywał mrok niepamięci. Bogusław Ejtminowicz służbę wojskową pełnił w rosyjskim garnizonie w Białymstoku w randze kapitana. Po bitwie pod Malinówką wraz z pozostałymi żołnierzami walczyli w Lasach Parczewskich, gdzie wykazali się bohaterską postawą wypełniając do końca patriotyczny obowiązek. Legendarny major zginął na polu walki pod Jedlanką w 1864 roku jako „jeden z najdzielniejszych dowódców zrywu Narodów Zniewolonych przez Moskwę”.
Urząd Miasta i Gminy Parczew
ul. Warszawska 24
21-200 Parczew
tel.: 83 355 12 24
e-mail:
www: https://parczew.com