Dzisiejsza data:

Wola Gułowska

Wieś w powiecie łukowskim, w gminie Adamów, położona w zachodniej części Równiny Łukowskiej, nad rzeką Czarną, dopływem Tyśmienicy.

           Pierwsze wzmianki o Woli Gułowskiej pochodzą z 1508 roku. Należała ona wówczas do Hieronima Rusieckiego, chorążego sandomierskiego herbu Rawicz. Potem była własnością Krasińskich herbu Rogala i Czartoryskich herbu Pogoń Litewska. W połowie XIX wieku niewielki folwark wydzierżawił Józef Sienkiewicz, ojciec Henryka Sienkiewicza – późniejszego pisarza i laureata literackiej Nagrody Nobla. Tu, w roku 1873, zmarła matka literata, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa, która została pochowana na cmentarzu w Okrzei. Także w Okrzei, na wierzchołku usypanego w latach 1932–1938 kopca, odsłonięto w 1980 roku pomnik Henryka Sienkiewicza wykonany według projektu Mariana Gardzińskiego. Sam Henryk Sienkiewicz urodził się w Woli Okrzejskiej – posiadłości rodziny Sienkiewiczów – 3 maja 1846 roku.

           Okolice Woli Gułowskiej były miejscem zaciętej bitwy obronnej w 1939 roku, stoczonej z Niemcami przez oddziały Samodzielnej Grupy Operacyjnej (SGO) „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga. Bitwa ta, znana jako Bitwa pod Kockiem, odbyła się w dniach 4–5 października 1939 roku. Upamiętnia ją Dom Kultury – Pomnik Czynu Bojowego Kleeberczyków wzniesiony w Woli Gułowskiej w 1989 roku.

Warto zobaczyć:

Zespół klasztorny karmelitów trzewiczkowych: czytaj więcej …

- barokowy kościół Nawiedzenia NMP wybudowany po 1680 roku, z dwuwieżową fasadą (1770 – 1780)

- klasztor (2 połowa XVII wieku), przebudowany (początek XX wieku)

- dzwonnica

- kostnica

- cmentarz przykościelny

- ogrodzenie z bramą

Sanktuarium unitów podlaskich i żołnierzy Września 1939

Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków założone w 1989

Grafika losowa