Dzisiejsza data:

Wieś położona na Wysoczyźnie Lubartowskiej, w powiecie łęczyńskim, siedziba gminy, leży nad rzeką Bystrzycą (dopływ Wieprza), przy drodze nr 829.

Warto zobaczyć:

Kapliczka św. Floriana (na początku wsi) - pochodzi zapewne z początku XIX wieku. Jest murowana z cegły i otynkowana. Czworoboczna, słupowa, górą otwarta z trzech stron. Daszek ma namiotowy, kryty blachą. W środku ludowa rzeźba św. Floriana z przełomu XVIII/XIX wieku.

Kapliczka Matki Boskiej (w centrum wsi) - wybudowana zapewne w połowie XIX wieku. Jest drewniana o konstrukcji słupowej, czworoboczna, z dwuspadowym daszkiem. Na zewnątrz oszalowana, z listwowaniem i arkadkowaniem u góry. Szalunek ma kolor szary, listwowanie biały. Wewnątrz znajduje się ludowy obraz Matki Boskiej Dobrej Opieki (1. połowa XIX wieku). Przy kapliczce rosną dwie lipy o obwodzie 250 cm.

Dom nr 17 - drewniany o konstrukcji zrębowej, z 2. połowy XIX wieku (być może siedziba dawnej gminy). Jest oszalowany, z listwowaniem i arkadkowaniem u góry. Wnętrze ma dwutraktowe, z sienią na osi. Na zewnątrz przed sienią jest ganek z dwuspadowym daszkiem, wspartym na parze drewnianych kolumn. Dach jest naczółkowy z okapem, kryty blachą.

Mogiła z prochami dwóch uczestników powstania styczniowego (1863), z oddziału Michała Heydenreicha „Kruka” (przy drodze do kol. Spiczyn). Rosną tu dwie lipy o obwodzie pnia 380 cm.

Źródła:

1. Gdzie Bystrzyca z Wieprzem łączą wody swe... Magia miejsc. Red. A. Gajos i in., Łęczna 2010

2. Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. VIII, z. 11 – dawny powiat lubartowski, Warszawa 1976

Grafika losowa