Dzisiejsza data:

Szastarka

wieś, siedziba gminy, w powiecie kraśnickim na Wzniesieniach Urzędowskich, na południu graniczy ze wsią Polichna

           Wieś powstała w końcu XVIII wieku na skutek akcji osadniczej ordynatów zamojskich Andrzeja i jego syna Aleksandra. Nosiła wtedy nazwę Annutów. Pod koniec XIX wieku wieś miała 420 mieszkańców wyznania rzymsko-katolickiego, 617 mórg.

           W okresie międzywojennym zbudowano tu ogromny magazyn benzyny lotniczej o pojemności 30 milionów litrów. 14 września 1939 dowodzący wycofującą się armią „Lublin” generał Tadeusz Piskor otrzymał rozkaz jego zniszczenia. Pozostałości po bunkrach ochraniających stację i zbiorniki widoczne są do dziś na polach w pobliżu Szastarki.

            Tutejsza stacja kolejowa na linii Kraśnik – Rozwadów była wielokrotnie miejscem ataków partyzanckich na niemieckie transporty wojskowe. 14 września 1942 oddział Gwardii Ludowej im. Tadeusza Kościuszki (dowódca Grzegorz Korczyński) dokonał ataku na stację kolejową niszcząc urządzenia stacyjne i rozbrajając policjantów.

          Akcje te nasiliły się od końca 1943, w okresie od kwietnia do lipca 1944 co kilka dni wysadzano transporty wojskowe jadące na front wschodni.

Źródła:

Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Tom IX, Warszawa 1890

Marek Nasiadka, Powiat kraśnicki, leksykon krajoznawczy, Kraśnik 2010

Grafika losowa