Liśnik Duży
wieś w powiecie kraśnickim, w gminie Gościeradów, na Wzniesieniach Urzędowskich nad rzeką Tuczyn i jej dopływem Zimnowodą
warto zobaczyć:
- kościół pod wezwaniem NMP Królowej Polski
Jest to budowla murowana wzniesiona w latach 1984 – 1986 jako kaplica według projektu Adama Abrama z Sandomierza. We wnętrzu znajduje się ołtarz z 1988 wykonany z dębowego drewna przez Michała Murzykowskiego z Lublina. Umieszczono w nim obraz Matki Bożej Królowej Polski.
- Silne źródła szczelinowe o stałej temperaturze wody około 8ºC, zasilające Tuczyn
historia
Jest to stara wieś dawniej nazywana Leśnik, pod nazwą Lescznik była notowana od 1408. W XVI wieku należała do Otwinowskich, czego ślad zachował się w opisie podróży Erazma Otwinowskiego z poselstwem Bzickiego do Konstantynopola w 1557 i powrotem przez Bełz (Ukraina), Skokówkę i Turobin do Liśnika. Tu na dworze swej matki (którą zastał z łaski Bożej dobrze zdrową) odpoczywał z towarzyszami po trudach tej na owe czasy bardzo uciążliwej i niebezpiecznej podróży.
Właścicielami części wsi były też rody Kotów-Ostrowskich i Krzowskich. W XIX wieku wieś została wcielona do dóbr gościeradowskich. W 1827 było tu 43 domy zamieszkane przez 282 mieszkańców.
W czasie II wojny światowej w folwarku stacjonował silny garnizon niemiecki. 7 czerwca 1943 folwark został zaatakowany przez oddziały Armii Ludowej (AL) dowodzone przez Jastrzębia i Szymona. Zdobyto na Niemcach umundurowanie, amunicję i granaty oraz żywność. Innym razem oddział „Jastrzębia” ostrzelał niemiecki samochód, zabitych zostało wtedy dwóch wyższych urzędników niemieckich i kierowca.
W latach 1975 – 1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa tarnobrzeskiego.
Źródła:
Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich, Warszawa 1880
Słownik historyczno-geograficzny ziem polskich w średniowieczu, Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk 2010 – 2014
Marek Nasiadka, Powiat kraśnicki, leksykon krajoznawczy, Kraśnik 2010