Dzisiejsza data:

Gmina wiejska Janowiec

powiat puławski 

Gmina Janowiec położona jest na skraju Małopolskiego Przełomu Wisły, na lewym brzegu Wisły. Gmina zajmuje powierzchnię 79 km2, w 8 sołectwach zamieszkuje ? osób (stan na 31.12.2016 rok). 

Warto zobaczyć:

Janowiec

Zamek Firlejów

Kościół pw. św. Małgorzaty

Zespół dworski:

Barokowy dwór z miejscowości Moniaki

Lamus - Budynek z przełomu XIX/XX wieku przeniesiony do Janowca z Kurowa. Drewniany na podmurówce, na planie wydłużonego prostokąta, jednokondygnacyjny. Dach naczółkowy kryty gontem. Usytuowany na wzgórzu zamkowym w Janowcu stanowi istotny składnik istniejącego tam zespołu dawnego budownictwa drewnianego.

Spichlerz z Podlodowa - Drewniany budynek z XIX wieku, przeniesiony z Podlodowa nad Wieprzem. Obecnie udostępniania jest w nim etnograficzna wystawa sezonowa “Między dwoma brzegami Wisły”.

Stodoła z Wylągów – Drewniana, XIX-wieczny budynek pochodzący z okolic Kazimierza Dolnego. Jego wnętrze służy do organizacji koncertów, spektakli teatralnych i wystaw czasowych.

Izba twórczości ludowej im. Heleny Kozak - powstała dzięki zaangażowaniu Gminnego Ośrodka Kultury oraz artysty rzeźbiarza Zygmunta Kozaka. Jest on autorem kilkuset drewnianych rzeźb i płaskorzeźb o tematyce sakralnej, przyrodniczej i patriotycznej. Ciekawostką w twórczości pana Kozaka są figurki przywódców państwowych i portrety polskich noblistów. Artysta Zygmunt Kozak prowadzący Izbę Twórczości Ludowej jest utalentowanym samoukiem, który od wielu lat popularyzuje rzeźbiarstwo wśród dzieci i młodzieży.

Miejsce Pamięci - jest trwale wpisane w historię miejscowości, pamięć mieszkańców oraz w strukturę zabudowy. Jest to centralny plac, mieszczący się na rynku Janowca. Pomnik dotyczy upamiętnienia pomordowanych w okresie II Wojny Światowej z terenu Gminy Janowiec. W Janowcu, miejscu o głębokich historycznych korzeniach, mieszkała obok siebie ludność polska i żydowska, dochodziło do tego jeszcze strategiczne położenie nad Wisłą, przy przeprawie promowej do Kazimierza Dolnego. Dodatkowo rozwinięte były tu działania oddziałów partyzanckich sięgające aż do miejscowości Zwoleń. Liczne walki oraz pacyfikacje ludności cywilnej dały krwawe żniwo licznych ofiar. Zostało to upamiętnione pomnikiem i tablicą pamiątkową.

Krzyż przydrożny - stoi samotnie w szczerym polu. Miejsce wyróżniają rosnące tam dwa potężne około 100 letnie drzewa. Zapomniany symbol zbyt odległych czasów by je pamiętać, pomijany i nieodwiedzany. A przecież upamiętniona jest tu ciekawa karta historii. Okres Królestwa Polskiego w skład którego wchodziły również janowieckie ziemie. Krzyż kiedyś był bardzo wysoki, drewniany, ogrodzony, położony przy głównym trakcie. Upamiętnia mieszkańców Gminy Janowiec biorących udział w wojnie rosyjsko-japońskiej z lat 1904-1905. Ludzi, którzy już nigdy nie powrócili w rodzinne strony.

Cmentarz żydowski

Synagoga

Janowice

Zalew - zbiornik stworzono na rzece Plewce, lewostronnym dopływie Wisły. Ponieważ rzeka nie jest długa i toczy swe wody przez słabo zaludnioną Równinę Kozienicką na wielu odcinkach zachowuje pierwszą klasę czystości. Instalacje hydrotechniczne zalewu w Janowicach są bardzo ciekawe z inżynierskiego punktu widzenia i umożliwiają poprowadzenie całej wody rowami dookoła głównego zbiornika. Odcinek od Janowic aż do ujścia do Wisły w Janowcu znajduje się w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Serokomla

Prom - łączy wiślane brzegi między miejscowością Bochotnica, a Nasiłowem. Przeprawa promowa skraca nie tylko drogę między Kazimierzem Dolnym, a Janowcem, ale również na trasie Lublin–Nałęczów-Radom (z ominięciem Puław). W czasie podróży można podziwiać malownicze zakątki Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Atrakcją zarówno Nasiłowa, osady położonej na wiślanej skarpie, jak również Bochotnicy są  nieczynne  kamieniołomy komorowe,  w których niegdyś wydobywano skały wapienne  służące do regulacji Wisły oraz jako materiał budowlany. Przeprawy promem odbywają się codziennie (od 1 maja do 30 października) w godzinach: 8-19. Istnieje także możliwość przeprawy w innych godzinach, po wcześniejszym uzgodnieniu. Przeprawa trwa około 5 minut.

Trzcianka

Magiczne Ogrody - są pierwszym w Polsce rodzinnym ogrodem tematycznym, stworzonym w oparciu o oryginalną baśniową historię. Wśród setek kwiatów, drzew i krzewów odkryjesz bajeczne krainy zamieszkiwane przez niezwykłe istoty.

Urząd Gminy Janowiec

ul. Radomska 2

24-123 Janowiec

tel.: 81 881 58 00

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://www.janowiec.pl

 

Grafika losowa