Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Gmina wiejska Kodeń 

powiat bialski 

           Gmina Kodeń położona jest we wschodniej części powiatu bialskiego, położona jest wzdłuż rzeki Bug, która w tym miejscu jest także granicą Państwa z Republiką Białorusi. Leży w obrębie Równiny Kodeńskiej, u ujścia rzeki Kalamanki do Bugu. Położona jest w obrębie Nadbużańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

           Powierzchnia gminy wynosi 15 033 ha, podzielona jest na 19 sołectw, w obrębie których znajduje się 17 miejscowości. Po powstaniu styczniowym Kodeń utracił prawa miejskie.
           W zachowanych licznie zabytkach większość ma związek z rodem Sapiehów. Warto odwiedzić Bazylikę Mniejszą pw. św. Anny, kaplicę cmentarną św. Wawrzyńca, pozostałości zamku Sapiehów z początku XVI wieku /w postaci fundamentów, obwarowań ziemnych z XVII wieku i arsenału z XVI-XVII wieku/, dawną cerkiew /prawosławna/ zamkową pw. Św. Ducha, pałac zwany Placencją z połowy XVIII wieku i oficyna z tegoż okresu, otoczone parkiem krajobrazowym, cerkiew prawosławną w Zabłociu, cerkiew neounicką w Kostomłotach.

Urząd Gminy Kodeń

ul. 1 Maja 20

21-509 Kodeń

tel.: 83 375 41 55

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www: http://koden.pl

Komentarze obsługiwane przez CComment

Dodatkowe informacje