Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli w Babinie

           Kościół w Babinie został wybudowany w 1938 według projektu architekta Jerzego Siennickiego, w stylu nowoczesnym. Parafię erygowano w 1939. Podczas okupacji ukończono urządzanie kościoła i wybudowano plebanię. W 1950 zostały sprowadzone relikwie patrona.

           Kościół jest murowany, jednonawowy. Wewnątrz znajdują się cztery dębowe ołtarze i organy z 1882 zakupione w parafii bełżyckiej. W ołtarzu głównym umieszczone są obrazy św. Andrzeja Boboli i Najświętszego Serca Pana Jezusa.

           W kościele wmurowano dwie tablice. Jedna jest poświęcona żołnierzom AK z oddziału „Nerwy”, poległym na Lubelszczyźnie w 1944. Druga – pamięci żołnierzy AK z Babina i Radawczyka, poległych 25 lipca 1944 w akcji „Burza”.

           Na cmentarzu rzymskokatolickim znajduje się nowa kaplica i liczne groby partyzanckie.

           Przy drodze do Strzeszkowic stoi najstarszy obok kościoła w Bełżycach zabytek w gminie – figura z piaskowca (kamienny krzyż z rozpiętym na nim Chrystusem) z 1646, do której w XIX wieku dobudowano kapliczkę.

źródła:

S. Jadczak, Bełżyce. Monografia miasta i gminy, [Lublin] 2002

Wieści Bełżyckie” 1998, nr 3

 

Dodatkowe informacje