Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kościół pod wezwaniem św. Stanisława BM w Batorzu

           Parafię w Batorzu w 1445 erygował – na prośbę Andrzeja z Tęczyna (Rabsztyńskiego), starosty chełmińskiego – biskup Zbigniew Oleśnicki. Konsekrował on także drewniany kościół.

           Andrzej z Tęczyna wraz z Mikołajem Morskim ze Zdziłowic uposażył parafię (Katalog zabytków… określa ich jako braci Andrzeja z Batorza i Mikołaja ze Zdziłowic Tęczyńskich). Po 1461 Jan Rabsztyński, syn Andrzeja wybudował nowy kościół, Katalog… podaje jako datę kolejnej erekcji około 1540. Także według Katalogu… po spaleniu się kościoła w 1701 wzniesiono w 1707 nowy, został on konsekrowany w 1751. Autorzy publikacji Gmina Batorz… piszą natomiast, że kościoła nie odbudowano aż do połowy XVIII wieku. W tym okresie nabożeństwa odprawiane były w drewnianej kaplicy ufundowanej przez dziedzica Studzianek. Potem kaplicę rozbudowano, ale po jakimś czasie zaczęła grozić zwaleniem, dlatego została rozebrana i wybudowano nowy kościół. Ten spłonął w 1879.

           Obecny wybudowano w latach 1879 – 1882 (według Katalogu zabytków… 1881 – 1883), głownie z funduszy ordynata Tomasza Zamojskiego. Został on zaprojektowany przez nieznanego architekta włoskiego w stylu neoromańskim. Prezbiterium i zakrystia mają pewne cechy stylu cerkiewnego.

           Kościół jest murowany, jednonawowy z transeptem, z fasady wyrasta wieża. W ołtarzu głównym (wykonał go w 1891 W. Stadni…), z rzeźbami czterech ewangelistów, znajduje się obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy z 1903. (Katalog zabytków… notował tu obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, z około połowy XVIII wieku, w metalowej, rokokowej sukience) oraz obraz św. Stanisława BM z sygnaturą Wojciecha Gersona (1891) i obraz Anioła Stróża pędzla Kazimierza (?) Alchimowicza z przełomu XIX/XX wieku.

           Polichromia (1929) jest dziełem Pawła Pałki z Łukowa. Przedstawia ona sceny z Ewangelii i życia świętych, w tym św. Izydora – patrona rolników. Drzwi z dębowego drzewa wykonali miejscowi rzemieślnicy.

           Murowana dzwonnica, stylem nawiązująca do kościoła pochodzi z 1908. Katalog zabytków… notował jeszcze drewnianą plebanię wzniesioną w 1824.

źródła:

Gmina Batorz w przeszłości i dzisiaj, [teksty E. Wójcik et al.], Batorz 2001

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. VIII, z. 9 – powiat kraśnicki, Warszawa 1961

Dodatkowe informacje