Dzisiejsza data:

Kościół pod wezwaniem św. Kajetana w Orłowie Murowanym

Jeszcze w początkach XX wieku stała tu drewniana cerkiew pounicka.

           Kościół rzymskokatolicki został wzniesiony w latach 1923 - 1929 według projektu architekta Czesława Przybylskiego (w 1909 wygrał on konkurs wraz z Z. Kalinowskim). Parafię erygowano w 1924. Wezwanie otrzymał kościół od imienia ostatniego właściciela dóbr orłowskich i głównego fundatora, Kajetana Kickiego, który uczynił zapis testamentowy na ten cel (zm. 1878).

Kościół jest murowany z opoki kredowej, neoromański, trzynawowy. Po bokach półkoliście zakończonego prezbiterium znajdują się zakrystia i kaplica. W surowym wnętrzu ze sklepieniem kolebkowym jest drewniany ołtarz główny (rzeźba Chrystusa na krzyżu) oraz wiele elementów snycerskich dłuta Stanisława Poszelężnego, rzeźbiarza samouka. Oprócz tego obrazy pędzla hrabiego Feliksa Smorczewskiego, ówczesnego właściciela pałacu w Stryjowie.

Do zabytkowego wyposażenia należy rokokowa monstrancja z 1775, z puncami Gdańska oraz miedziane naczynie na wodę z XIX wieku.

Jak pisze G. Jonkajtys-Luba, architektura kościoła została zharmonizowana z krajobrazem prostymi, mocnymi i wyraźnymi środkami. Jej zalety to prostota, piękne ugrupowanie w masach, oryginalność pomysłu, racjonalne zastosowanie form do kamienia wapiennego.

W Orłowie znajduje się kapliczka pochodząca zapewne z XVIII wieku. Jest murowana i otynkowana, dwukondygnacyjna, na rzucie kwadratu, czworościenna. Kondygnacje oddzielone są gzymsem, ściany ożywione płytkimi, arkadowymi wnękami o łuku nadwieszonym. Daszek namiotowy łamany, ceglany i otynkowany, zwieńczony jest żeliwnym krzyżem.

Przy źródle św. Jana stoją dwie kamienne figury o cechach barokowych (zapewne z przełomu XVIII/XIX wieku), na niskich postumentach: św. Jana Nepomucena i św. Antoniego Padewskiego.

źródła:

  1. Gmina Izbica. Monografia, Izbica 2014

  2. G. Jonkajtys-Luba, Czesław Przybylski, Warszawa 1996

  3. Katalog zabytków sztuki w Polsce, T. VIII, z. 8 – powiat krasnostawski, Warszawa 1960

Grafika losowa