Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Golddrop
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Szpital bazyliański w Chełmie

           Pierwsze wzmianki o szpitalu bazyliańskim na Górze Chełmskiej pochodzą z 1. połowy XVIII wieku. Pierwotny budynek był parterowy, po przejęciu go (wraz z całym zespołem katedralnym) władze cerkiewne dobudowały drugą kondygnację. Po gruntownym remoncie zrujnowanego obiektu, przeprowadzonym w latach 1993-1999, mieściła się tu chełmska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

           Budynek jest murowany, ma rzut wydłużonego prostokąta, wkomponowany jest w stok wzgórza (obie kondygnacje dostępne są z poziomu gruntu). W zachodniej części ściany południowej znajduje się dwuosiowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym szczytem. Od strony północnej, gdzie znajduje się główne wejście do budynku, odtworzono ganek wsparty na filarach, również zwieńczony trójkątnym szczytem. Odtworzony został także klasycystyczny wystrój zewnętrzny (z czasów przebudowy w 2. połowie XIX wieku) w postaci boniowania, gzymsów i profilowanych obramień okiennych. Wewnątrz budynek jest dwutraktowy, z sienią na osi i parą pomieszczeń po obu jej stronach.

źródła

1. Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, T. VIII, z. 5 - powiat chełmski, Warszawa 1968

2. S. Korpysz, Z. Lubaszewski, Obiekty zabytkowe Chełma i powiatu chełmskiego: zabytki architektury i budownictwa, Chełm 2009

Komentarze obsługiwane przez CComment

Dodatkowe informacje