Nabróż

Niewielka wieś położona w powiecie tomaszowskim, w północnej części gminy Łaszczów, na pograniczu Grzędy Sokalskiej i Kotliny Hrubieszowskiej

           Majątek Nabroski był własnością Drohojewskich, Rakowskich, a następnie należał do Wincentego Rulikowskiego. W 1411 roku erygowana była we wsi parafia rzymskokatolicka. W przeszłości Nabróż i okolice zamieszkiwała ludność wyznania katolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Na przełomie XIX i XX wieku była tu cegielnia i szkółka początkowa.

           Podczas II wojny światowej tereny te stały się polem walk i rozgrywek narodowościowych i wyznaniowych. Wieś była kilkakrotnie atakowana przez oddziały ukraińskie. Dnia 6 maja 1943 roku został zamordowany – wraz z 15 ukraińskimi mieszkańcami wsi – proboszcz prawosławny Sergiusz Zacharczuk, przez Kościół Prawosławny uznany za męczennika. Rok później, 17 maja, pięć sotni UPA zaatakowało wieś. Atak został odparty przez partyzantów dowodzonych przez sierżanta Jana Opielę ps. „Arab”, a mieszkańców wsi ewakuowano za linię rzeki Huczwy. Dwa dni później oddziały ukraińskie zaatakowały ponownie; oddziały polskie poniosły straty, zginęło wielu partyzantów oraz 27 osób cywilnych, a wieś doszczętnie spalono.

Warto zobaczyć:

Sanktuarium Maryjne

           - kościół Wniebowzięcia NMP, ufundowany przez Samuela Łaszcza w 1684 roku, przebudowany w latach 1901-1905 więcej …